Czy auto na gaz to droższe OC?

Samochody z instalacją gazową są bardzo tanie w użytkowaniu. Spalanie gazu na 100 kilometrów jest o gazem koło 20% większe niż benzyny, ale to w gazie koszt przejechania 100 kilometrów to około 20zl, w benzynie 30zł, w ropie 25zł. Jak do tego ma się ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC?

Z wielu kalkulacji ofert zauważyłem, że auto z gazem to większy wydatek na OC. W zależności od towarzystw ubezpieczającego dopłata za auto z lpg wynosi od 5 do 15%.

Samochód z gazem to droższe OC. Właściciel auta LPG zapłaci średnio za OC o 11% od właściciela takiego samego auta z silnikiem diesla.

Z danych moto.pl z 2017 roku wynika, że właściciele samochodów z silnikami diesla zapłacili średnio 789,50 zł za OC, a tankujący benzynę 812,48 zł. Z kolei właściciele aut z gazem za OC zapłacili średnio LPG – 877,26 zł. To o 11 proc. więcej niż najtańszy wariant.

Wydaje się, że prawidłowość ta jest spowodowana tym, że na instalację LPG decydują się kierowcy pokonujący dużą liczbę kilometrów. Według statystyki są bardziej narażeni na spowodowanie kolizji, przez co większe jest ryzyko ubezpieczeniowe. To skutkuje wyższą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

3 Replies to “Czy auto na gaz to droższe OC?”

  1. Nie są to duże różnice ale rzeczywiście trzeba więcej zapłacić. Pamiętam jak montowałem instalację gazową było to BRC to po niespełna 6 miesiącach mi się zwrócił jej montaż dlatego większej składki OC nie odczuwałem bo sporo zaoszczędzałem jeżdżąc na lpg.

Dodaj komentarz