Nie wykupuje autocasco bo nie muszę. Dlaczego OC jest obowiązkowe a AC jest nieobowiązkowe?

Każdy samochód podlega ubezpieczeniu. Mamy dwa rodzaje ubezpieczeń OC (odpowiedzialność cywilna) i AC (autocasco). Wiele osób płaci tylko za OC, nie wybiera AC. Jakie są tego konsekwencje?

Ruch wszędzie duży, aut coraz więcej. Korki wszędzie. O kolizję łatwo. Dziwi więc, że wielu kierowców oszczędza na ubezpieczeniu auta i nie wykupuje ubezpieczenia autocasco.

OC

Ubezpieczenie popularnie nazywane OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierującego. To ubezpieczenie jest obowiązkowe i za jego brak grożą wysokie kary. OC pokrywa szkody majątkowe i osobowe wyrządzone przez kierującego. Czyli jeżeli z twojej winy nastąpiła jakaś szkoda to dzięki twojemu OC poszkodowany naprawi samochód, będzie się leczył itd. Można więc powiedzieć, że OC  chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, a ciebie jako ewentualnego sprawcę chroni przed bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi czynów za kierownicą bo nie musisz ich rekompensować poszkodowanemu ze swojej kieszeni.

Ubezpieczenie OC działa w 32 krajach świata, głównie Unii Europejskiej. Są to Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry. Udając się do niewymienionych wyżej krajów w Europie trzeba mieć tzw. Zieloną Kartę. Tu plus, ubezpieczyciele dają ją w gratisie. Tymi krajami objętymi obowiązkiem posiadania zielonej karty są: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

AC

Autocasco jest nieobowiązkowe. Nie trzeba go kupować by poruszać się zgodnie z prawem autem. Warto jednak przemyśleć tę decyzję bowiem posiadanie AC ma wiele zalet. Przede wszystkim AC to ubezpieczenie które chroni tylko pojazd ubezpieczonego. Wszystkie środki trafiają wyłącznie do właściciela polisy. Zakres opcji AC jaki można wykupić jest dość duży.

Najpopularniejsze AC obejmuje ubezpieczenie od szkody spowodowanej przez kolizję, której sprawcą był ubezpieczony, kradzież, szkody parkingowe, akty wandalizmu, szkody wyrządzone przez zwierzęta, szkody wyrządzone przez czynniki natury. Podsumowując, jeżeli przykładowo nie masz wykupionego autocasco, a ktoś ukradnie twoje auto nie masz prawa do odszkodowania.

Na rynku są oferty, które pozwalają zaoszczędzić na autocasco. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego nazywają się „minicasco” i oferują ubezpieczenie np. tylko od kradzieży. Wtedy składka jest mniejsza niż za pełne autocasco, ale zakres ochrony też jest mniejszy.

AC obowiązuje w całej Europie, jednak niektóre towarzystwa wyłączają z zakresu ubezpieczenia kraje takie jak Ukraina, czy Rosja.

Czego nikt nie mówi?

Mało się mówi, że spowodowanie szkody będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających, brak badania technicznego, ucieczka z miejsca wypadku, kierowanie pojazdem bez uprawnień, czy umyślne spowodowanie szkody powoduje, że ubezpieczyciel nie pokryje szkody.

3 Replies to “Nie wykupuje autocasco bo nie muszę. Dlaczego OC jest obowiązkowe a AC jest nieobowiązkowe?”

Dodaj komentarz