Naprawa samochodu w wariancie serwisowym czy w wariancie kosztorysowym polisy autocasco. Co wybrać kupując ubezpieczenie samochodu?

Zawierając umowę ubezpieczeniową mamy możliwość wyboru trybu likwidacji szkody w wariancie serwisowym lub kosztorysowym. Tryb serwisowy jest droższy, ale nie musimy o nic się martwić bo wszystko jest rozliczone bezgotówkowo i serwisie. Oczywiście w zależności od towarzystwa ogólne warunki umowy mogą się różnić jednak zasada zapisu naprawy serwisowej i kosztorysowej jest taka sama.

Wariant serwisowy. W przypadku wariantu serwisowego odszkodowanie jest ustalane na podstawie faktur za naprawę pojazdu wystawionych przez mechanika (serwis) zgodnie z zatwierdzonym przez ubezpieczyciela kosztorysem. Rozliczenie jest bezgotówkowe. Najczęściej na oględziny w serwisie przyjeżdża przedstawiciel ubezpieczyciela i wraz z mechanikiem dokonuje wstępnej oceny szkody i wstępnie ustala kosztorys. Przeważnie nie jest potrącana amortyzacja pojazdu. Po kilku dniach kosztorys trafia do serwisu i po jego akceptacji mechanik zaczyna pracę. Oczywiście kosztorys podlega negocjacji i aktualizacji o to co wyjdzie w czasie naprawy.

Wiele osób pyta jaki wariant AC wybrać. Jaka jest różnica między rozliczeniem w trybie serwisowym a wariantem gotówkowym tzw. kosztorysem. Części nowe czy zamienniki?Amortyzacja części czy nie? W tym poście wyjaśniam te wątpliwości.

Druga opcja to kosztorys. Rozliczenie szkody według kosztorysu od ubezpieczyciela jest tańsze niż pierwsza opcja opisana wyżej. W tym przypadku ubezpieczyciel po oględzinach zaoferuje tobie pewną kwotę na naprawę. Przeważnie jest potrącana amortyzacja pojazdu. Finalnie gotówka trafia do ręki ubezpieczonego. Niestety przeważnie jest ona zbyt niska. Często trzeba wstrzynać procedurę reklamacyjną. Plusem tego wariantu jest to to, że naprawy nie musisz wykonywać mimo otrzymania pieniędzy. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku starszych aut, w przypadku niewielkich szkód, których nie chcemy usuwać lub usuwamy jest bardzo niskim kosztem np. po znajomości u zaprzyjaźnionego mechanika.

Przy zawieraniu umowy warto ustalić na jakich częściach ewentualna naprawa będzie wykonywana. Mamy tu do wyboru części nowe oryginalne, nieoryginalne lub zamienniki. Skutkuje to bardzo dużą różnicą w wycenie za ewentualną szkodę. Naprawa w oparciu o zamienniki będzie wyceniona taniej niż dla wariantu na części oryginalne.

Kolejnym zapisem, który znajdziemy na umowach jest pisane drobnym drukiem, że części podlegają w naszym wariancie amortyzacji lub kwota ubezpieczenia podlega redukcji za szkodę. Warto o to dopytać sprzedającego by przy wypłacie ubezpieczenia nie być zdziwionym niską propozycją towarzystwa.

Podsumowując najlepiej wybrać pakiet AC z wariantem serwisowym, na częściach oryginalnych, bez amortyzacji i z brakiem redukcji sumy ubezpieczenia za szkody.

2 Replies to “Naprawa samochodu w wariancie serwisowym czy w wariancie kosztorysowym polisy autocasco. Co wybrać kupując ubezpieczenie samochodu?”

Dodaj komentarz